Odd Arild Nordli og Bjarne Grundetjern var invitert til historielaget for å fortelle om 2.verdenskrig sett fra Vennesla. Og med pågående krig i Ukraina var det et alvorlig bakteppe denne kvelden. Og en meget fulltallig forsamling fikk en tankevekkende opplevelse. Underveis i filmen byttet foredragsholderen plass en stund uten at kameraet fulgte med, men lyden er der.
Datering: 2023
Fotograf: Øyvind Bakken
Denne filmen er delt fra Torridal historielag, men selv om mesteparten handler om «gal» side av grensen vil den nok være stas å se på for mange venndøler.
Undersøkelse av prestegårdstomta for fortidsminner. Undersøkelsene ble gjort våren 2020.
Olav Strandberg har gjort et uvurderlig arbeid med innsamling og digitalisering av lokalt filmstoff. Og vi har vært så heldige å få lov å dele denne filmskatten med dere, og vil i året som kommer (2021) dele VENNESLAFILMER på nettstedet vårt, men kommer her med en smakebit. Dette er den første filmen som ble produsert i 1951, og er digitalisert fra 16mm film. Når nye filmer kommer vil de bli samlet i en egen kategori i filmarkivet hvor Olav’s enorme arbeid vil bli samlet - og prissatt.