Odd Arild Nordli og Bjarne Grundetjern var invitert til historielaget for å fortelle om 2.verdenskrig sett fra Vennesla. Og med pågående krig i Ukraina var det et alvorlig bakteppe denne kvelden. Og en meget fulltallig forsamling fikk en tankevekkende opplevelse. Underveis i filmen byttet foredragsholderen plass en stund uten at kameraet fulgte med, men lyden er der.
Datering: 2023
Fotograf: Øyvind Bakken
Her forteller Gudmund Sagen i et lydopptak om prosessen rundt bygdas nye kirke som sto klar i 2022. Gudmund sto på sammen med mange andre frivillige for å få til dette etter mange års jobbing. Den gamle kirka fra 1830 hadde vært omtalt som for liten i generasjoner, og ønske om en arbeidskirke som kunne huse aktiviteter av mange slag hadde stått på ønskelista over lang, lang tid, og endelig. Her er historien.
Olav K Eivindson forteller om bygda vår, men først en damenes tale fra 1989
Fra vrak til svane. Ungdommens båtprosjekt i Vennesla. Båten ble bygd i Høllen i 1933, og fram til ca 1980 ble den brukt til fiske. I 1982 fant Arne Bang båten som vrak ved Justøya, Kjøpt av Vennesla kommune og brakt til Vennesla. Der ble den restaurert av arbeidsledig ungdom, og i 1987 var den ferdig. Så ble den i flere år brukt som skoleskip for skolene i bygda.