En ny film i Olav Strandbergs fantastiske samling med filmklipp fra bygda.
Datering: Ukjent
Fotograf: Olav Strandbergs samling
Fra vrak til svane. Ungdommens båtprosjekt i Vennesla. Båten ble bygd i Høllen i 1933, og fram til ca 1980 ble den brukt til fiske. I 1982 fant Arne Bang båten som vrak ved Justøya, Kjøpt av Vennesla kommune og brakt til Vennesla. Der ble den restaurert av arbeidsledig ungdom, og i 1987 var den ferdig. Så ble den i flere år brukt som skoleskip for skolene i bygda.
I kulturuka i Vennesla 2020 holdt arkeolog Morten Olsen et interessant foredrag om fortidsminner og funn bl.a i bygda vår. Mye av det han prater om på filmen samt masse annet er i disse dager (januar 2021) ute i bokform. Den historiske gården på Agder. Boka er rikelig illustrert med fotos av Ingvald Ingebretsen.
Et sårt kapittel i vår historie, fortalt av Odd Arild Nordli på Vennesla historielags møte på VENNESLASTUA torsdag 25.april 2024 til en forsamling på over 100 frammøtte.