Vennesla nye kirke (lydklipp)

Her forteller Gudmund Sagen i et lydopptak om prosessen rundt bygdas nye kirke som sto klar i 2022. Gudmund sto på sammen med mange andre frivillige for å få til dette etter mange års jobbing. Den gamle kirka fra 1830 hadde vært omtalt som for liten i generasjoner, og ønske om en arbeidskirke som kunne huse aktiviteter av mange slag hadde stått på ønskelista over lang, lang tid, og endelig. Her er historien.

Datering: 2020-tallet

Fotograf: Ukjent


Se også...
Fra ull til klær.
Se denne filmen ›
Fra ull til klær.

Ildsjeler i Vennesla historielag tar imot alle bygdas tredjeklasser på bygdemuseet 4 dager i oktober. Noen har holdt på i åresvis, men heldigvis dukker det stadig opp nye som ser verdien av dette programmet og vi takker og bukker for all god hjelp. Men vi kan ikke unngå å nevne Jørdis Hodnemyr. Hun har vært krumtappen i snart 2 tiår. Vi har unnlatt å filme noe særlig av barna annet i korte glimt, og etter avtale med lærer.

Vennesla historielag 13.november 1986
Se denne filmen ›
Vennesla historielag 13.november 1986

Fra tid til annen har historielaget besøk av foredragsholdere andre steder fra denne kvelden på Vigeland Brugs festlokale var det søgnemannen Laurits Repstad som kåserte, og temaet var Spesielle trekk ved kulturlivet i Vennesla i historisk perspektiv.

Historieinteressert tannlege.
Se denne filmen ›
Historieinteressert tannlege.

Kåre Djupesland, tannlege i bygda gjennom flere tiår forteller litt om sin virksomhet. Kåre har også stått for oppbygging av et tannlegekontor fra 50 tallet i en utstilling for Vennesla historielag på Vennesla skolemuseum, og tar oss med på «opplæring» Filmet i 2020. Dessverre en del støy fra trafikken på utsiden.