Her forteller Gudmund Sagen i et lydopptak om prosessen rundt bygdas nye kirke som sto klar i 2022. Gudmund sto på sammen med mange andre frivillige for å få til dette etter mange års jobbing. Den gamle kirka fra 1830 hadde vært omtalt som for liten i generasjoner, og ønske om en arbeidskirke som kunne huse aktiviteter av mange slag hadde stått på ønskelista over lang, lang tid, og endelig. Her er historien.
Datering: 2020-tallet
Fotograf: Ukjent
Fra tid til annen har historielaget besøk av foredragsholdere andre steder fra denne kvelden på Vigeland Brugs festlokale var det søgnemannen Laurits Repstad som kåserte, og temaet var Spesielle trekk ved kulturlivet i Vennesla i historisk perspektiv.
Med jevne mellomrom hentes det inn kåsører utenfra, og en som ofte har besøkt Vennesla er Sturla Ertzeid. Her kåserer han om krigsårene da han besøkte Vennesla historielag 21.februar 1990
Undersøkelse av prestegårdstomta for fortidsminner. Undersøkelsene ble gjort våren 2020.