Vennesla Historielag

Vennesla
Historielag

Vennesla Historielag

Årsskrifter Bildearkiv Filmarkiv Dokumenter Lydfiler Lenker Styret Kontakt oss Bli medlem

Filmarkiv

Vis kategorier
  • Alle filmer
  • Arne Krogstads samling
  • Historielagets temakvelder
  • Litt av hvert.
  • Olav Strandbergs filmsamling

Vennesla nye kirke (lydklipp)

Her forteller Gudmund Sagen i et lydopptak om prosessen rundt bygdas nye kirke som sto klar i 2022. Gudmund sto på sammen med mange andre frivillige for å få til dette etter mange års jobbing. Den gamle kirka fra 1830 hadde vært omtalt som for liten i generasjoner, og ønske om en arbeidskirke som kunne huse aktiviteter av mange slag hadde stått på ønskelista over lang, lang tid, og endelig. Her er historien.

Datering: 2020-tallet

Fotograf: Ukjent


Se også...
Bomfuten.
Se denne filmen ›
Bomfuten.

I 1995 satt Vennesla ungdomslag opp skuespillet Bomfuten i 3 akter i samarbeid med Vennesla historielag. Skuespillet ble skrevet av Trygve Jortveit som har hatt en finger med i spillet i mye av det historielaget har bedrevet gjennom mange, mange år.

Fra ull til klær.
Se denne filmen ›
Fra ull til klær.

Ildsjeler i Vennesla historielag tar imot alle bygdas tredjeklasser på bygdemuseet 4 dager i oktober. Noen har holdt på i åresvis, men heldigvis dukker det stadig opp nye som ser verdien av dette programmet og vi takker og bukker for all god hjelp. Men vi kan ikke unngå å nevne Jørdis Hodnemyr. Hun har vært krumtappen i snart 2 tiår. Vi har unnlatt å filme noe særlig av barna annet i korte glimt, og etter avtale med lærer.

4700  Kenema
Se denne filmen ›
4700 Kenema

Rapperen Kenneth Pedersen fra Vikeland med låta "4700" Fra sang i Hunsfospiba til rap i Vennesla og strandstien og med 4700 på capsen.

Vis alle filmer
Vennesla Historielag
Utviklet av Promotek